5 Fakta om CBD Oil och fibromyalgi

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

CBD olja och fibromyalgi

Det har varit en hel del surr i vår fibromyalgi samhälle nyligen om användningen av CBD oljeprodukter. Vi hade aldrig ens hört talas om dessa produkter tills ungefär en månad sedan när vi började märker ett stort antal positiva kommentarer om det på vår Facebook-sida. Sedan dess har vi gjort en hel del forskning och be om feedback från våra medlemmar. Två saker har blivit uppenbart för oss: (1) återkoppling från dem som har försökt CBD oljor har varit överväldigande positiva, och (2) det finns fortfarande en hel del förvirring och desinformation ute om dessa produkter.

Nedan finns 5 viktiga fakta om CBD oljeprodukter som vi trodde vårt samhälle skulle hitta bra och informativ.

Faktum # 1 : CBD är ett av 85 kemiska föreningar som kallas cannabinoider allt som finns i cannabisplantan. CBD kan utvinnas i olja form från antingen marijuana eller hampa, som båda hör till cannabis släktet. CBD olja från marijuana är fortfarande olagligt i de flesta stater där det är en lista jag drog. Omvänt är CBD olja från hampa för närvarande lagligt i alla 50 stater, eftersom det utvinns från hampa och inte marijuana.

Fakta # 2 . CBD produkter kommer inte  att få dig hög. THC är den psyko ingrediensen i marijuana som ger effekter såsom känsla “hög” eller ångest eller paranoid. CBD är icke-psyko så kommer inte att få dig hög och studier har antytt att CBD faktiskt motverkar ångest eller paranoia som kan orsakas av THC. Sedan CBD hampa oljeprodukter har ingen eller endast en spårmängd av THC, är högst osannolikt att testa positivt för THC i en standard drogtest en person som använder dem.

 

Fakta # 3 : CBD produkter finns i flera olika former, inklusive droppar (tinkturer), kapslar, vape oljor och sandskädda. Baserat på feedback som vi har fått från samhällsmedlemmar, har dropparna varit den mest populära med kapslar är den näst mest populära formen för personligt bruk.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Fakta # 4 : Effekten av CBD som ett behandlingsalternativ för sjukdomar och medicinska tillstånd har inte vetenskapligt bevisat av amerikanska FDA. CBD produkter inte heller regleras för närvarande av FDA. Vi räknar med att det finns mer forskning och vetenskapliga studier i CBD inom en snar framtid eftersom antalet personer som använder dessa produkter fortsätter att öka.

Fakta # 5 : Kvaliteten på CBD hampa produkter till salu på nätet kan variera. De som vill prova CBD produkter bör vara säkra på att de köper dem från ett välkänt företag. I februari 2015 FDA skickade varningsbrev till flera företag som felaktigt saluför CBD produkter som i många fall konstaterades innehålla lite eller ingen verklig CBD i dem.Det är också allmänt accepterat att CBD produkter gjorda av farmaceutisk kvalitet hampa som odlas i USA kommer att vara av högre kvalitet än produkter tillverkade av industriell kvalitet hampa utomlands.

Vår rekommendation för dem som vill prova CBD Hampa oljeprodukter

När så många av våra gruppmedlemmar berättar om en produkt som hjälper dem, kommer vi att sprida ordet. På uppdrag av samhället, vi rekommenderar CBD hampa oljeprodukter från en högt ansedd online CBD säljare. Highland Apotek använder CBD utdrag ur farmaceutisk kvalitet hampa i Colorado. Nu kan du köpa CBD hampa oljeprodukter online från Highland Apotek. Här är länken för att använda:http://www.highlandpharms.com/cbd-hemp-oil .

Klicka här för att läsa mer om CBD hampa oljeprodukter, inklusive länkar till vanliga frågor och vittnesmål.

Klicka här för att läsa några av de kommentarer som vi har hört från fibromyalgi samhället om CBD hampa oljeprodukter.

Om du har provat CBD produkter, skulle vi (och andra) gärna höra om dina erfarenheter på vår Facebook-sida. Du kan också delta i diskussionen på den Fibro CBD Facebook-sidasom är tillägnad en diskussion om naturliga behandlingar för fibromyalgi och andra kroniska smärttillstånd.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *